Kaip neperšalti žiemą, kai pavojus tyko praktiškai visur – viešajame transporte, kuriuo naudojasi kiti sergantys asmenys, vaikštinėjant po jaukų žiemos miestą arba trumpam atidarius langą, kai norisi atsigaivinti. Susidūrėte su kuriuo nors iš šių atvejų arba vienu iš kelių šimtų panašių atvejų – ir štai į jūsų organizmą jau kėsinasi peršalimas, tiesa, kol kas dar be karščiavimo. Siekiant, kad šie požymiai neišsivystytų į užsitęsusią ligą, būtina peršalimą įveikti pačioje pradžioje. Kovojant su peršalimu, vienas svarbiausių dalykų yra subalansuota ir gerai apgalvota mityba.
Ne visi produktai vienodai naudingi
Net jeigu egzistuoja susiformavusi nuomonė apie palankų vieno ar kito produkto poveikį organizmui, ji nebūtinai teisinga. Nauji tyrimai rodo, kad kai kurie produktai, kuriuos anksčiau buvo primygtinai rekomenduojama valgyti susirgus, gali ne tik nepadėti, bet net ir pakenkti. O kai kurie kiti, galbūt ne tokie populiarūs produktai, puikiai stiprina imunitetą ir padeda pasveikti – būtent jie turėtų rasti vietos ant mūsų stalo. Taigi išsiaiškinkime, ką valgyti, kad nesirgtumėte.
Česnakai – ne panacėja
Galbūt esame tvirtai įsitikinę priešingai, tačiau česnako naudos vienareikšmiškai nepatvirtino nė vienas iš daugelio tyrimų. Jeigu norite nesirgti, česnakus vartokite tik ligos prevencijai. Kita vertus, pasveikti tikrai padės raudoni obuoliai ir svogūnai, brokoliai, raudonos uogos (spanguolės, mėlynės) ir žalioji arbata. Jų sudėtyje yra kvercetino (natūralaus antioksidanto), kuris pasižymi uždegimą slopinančiomis ir antivirusinėmis savybėmis.
Perdirbto maisto geriau nevalgyti
Dažikliai, transriebalai, antioksidantai, skonio stiprikliai… Tai tik maža dalis tų kenksmingų medžiagų, kurių galima rasti perdirbtuose maisto produktuose (traškučiuose, dešroje, konservuose ir pan.). Valgant tokį maistą, organizmas negauna vitaminų ir naudingų mikroelementų, tačiau turi eikvoti energiją nenaudingiems produktams virškinti.
Taigi peršalus geriau nė nežiūrėti į tokio maisto pusę, bet rinktis namines košes ir riebią žuvį. Šiuose patiekaluose esančios omega-3 riebalų rūgštys padės nuslopinti uždegimą, o vitaminas D peršalimui neleis sugrįžti.
Kruopščiai rinkitės prieskonius
Aštrūs prieskoniai, tokie kaip pipirai ar karis, gali dirginti skaudančią gerklę. Taigi geriausia vartoti tik imbierą, kuris, be kita ko, padeda gydyti ir peršalimą – mažina uždegimą ir skatina prakaitavimą.
Keptas maistas kenkia
Sočiosios riebalų rūgštys, kurių keptuose produktuose gausybė, papildomai silpnina imuninę sistemą. Nepamirškite dar ir to, kad toks maistas labai kaloringas ir sunkiai virškinamas.
Vartodami alkoholį sirgsite ilgiau
Alkoholinių gėrimų tikrai negalima priskirti nei prie imunitetą stiprinančių, nei apskritai prie organizmui naudingų produktų. Visgi ypač jie kenkia peršalus. Alkoholis silpnina organizmo apsaugą, todėl jo vartodami sirgsite dvigubai ilgiau nei įprastai.
Kartkartėmis galima pasmaližiauti ir saldumynais
Ar galima valgyti saldumynus priklauso nuo to, kas jus vargina: gripas ar peršalimas. Pirmuoju atveju gliukozė palankiai veikia smegenis ir padeda pasveikti. Visgi jeigu sergate bakterine infekcija, atminkite, kad cukraus vartojimas lėtina medžiagų apykaitą, tad liga neskubės trauktis.
Peršalę atsisakykite apelsinų
Ką valgyti, kad niekada nesirgtumėte? Jeigu jūsų racione yra apelsinų – puiku, juk jie stiprina imunitetą ir aprūpina organizmą vitaminais. Visgi jei peršalimas jus įveikė, citrusinių vaisių geriau atsisakyti, nes jų rūgštis nemaloniai graužia peršinčią gerklę.
Kaip sustiprinti imunitetą, jeigu dažnai sergate? Žinoma, vien subalansuotos mitybos nepakaks. Kaip veiksmingą vaistą nuo uždegimo rekomenduojame vartoti „Tonsilgon“ lašus arba tabletes. Lašai labiau tinka vaikams, o tabletes siūlome rinktis suaugusiesiems. Kruopščiai atrinktos vaisto sudedamosios dalys stiprina imuninę sistemą ir padeda užtikrinti, kad peršalimas nesikartotų.